Bu ne Derin Uykudur-Mehmet Şevket Eygi

Bu Ne Derin Uykudur

Dünyada en kolay kandırılabilecek halk maalesef bizim halkımızdır.

İçten dıştan bizi herkes kandırıyor. Bizim uyanıklığımız yarı uyku halidir. Yatakta uyuyoruz rüyalar görerek, ayakta uyuyoruz hayaller, yalanlar, kâbuslar içinde.

Bir asra yakın bir zamandan beri tokatlanıyoruz, darbe üstüne darbe yiyoruz yine akıllanmadık. Mü’min, delikten çıkan bir yılan tarafından iki kere sokulmazmış. Biz bin kere sokulmuşuz, bin birinciye hazır bekliyoruz.

Kriptolar, Siyonistler, Haçlılar, emperyalistler, sömürgeciler ensemizde boza pişiriyor, bizde kendine gelme hareketi yok. Vuran vuruyor, tekmeleyen tekmeliyor, aldatan aldatıyor… Biz eski hamam eski tas…

Kafir vuruyor, münafık vuruyor, Kripto vuruyor… Yahu bu ne rezalettir deyip silkinmiyoruz.
Öyle keskin bir gaflet şırası içmişiz ki, bir türlü ayılamıyoruz.

Düşmanlarımız ve şeytanlarımız Müslümanları sürülere ayırdılar. Bin kadar irili ufaklı cemaat, tarikat, hizip, fırka, fuftbol kulübü, sekt, grup… Öyle mestiz ki, toparlanmak, birleşmek için gayret gösterecek halimiz kalmamış.

İşimiz gücümüz dedikodu, gıybet, polemik… Çoğumuz sabah ezanlarında leşler gibi yatar uyur.

Kur’an “Birleşin” der, Sünnet “Birleşin” der ama biz bir türlü birleşmeyiz. Bir dinsiz veya münafık kuyuya bir taş atar, bin Müslüman çıkartamaz.

Şu ayakta uyuyan sahte sofuya bakınız. Lüks ve israflı arabasına kurulmuş caka satıyor. Sorun ona, bu arabayla ayda kaç kez sabah namazına gidiyor?

Dünyevîlik afyonunu çeke çeke öyle zom olmuşuz ki, top gürültüsü bile uyandırmaz bizi. Tevekkeli “İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar” buyrulmamış.

Bilmiyorum kim uyaracak bu halkı?

Kur’anda Allah uyarıyor, Peygamber uyarıyor, on dört asırdır alimler, fakihler, mürşidler uyarmış ama uyanmıyorlar.

Derin uykuda onlar ve vuran vurana, tekmeleyen tekmeleye, aldatan aldata, zehirli iğnesiyle sokan sokana… Ah bir uyansalar ama nasıl uyanacaklar.

Dünya, para, lüks, israf, benlik, keyif, zevk u safa, tefrika şarapları çok keskin. Bunları içen zom oluyor, bir dahi uyanmıyor. (25.08.2012)


Mehmet Şevket Eygi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir