EKONOMİK SORUNLARA KESİN SOMUT ÇÖZÜM :

EKONOMİK SORUNLARA KESİN SOMUT ÇÖZÜM :

Türkiye’nin de, tüm İslam Ülkelerinin de ekonomik sorunlarının çözümü, İslam Birliği’dir !!  İslam ülkeleri dış ticaretlerinin % 90’ını gayrimüslim ülkelerle, sadece % 10’unu kendi aralarında yapıyorlar. Yani zengin veya fakir olsun, islam ülkelerinin milli gelirlerinin, kazançlarının % 90’ı ecnebileri zengin ediyor.

 

Ekonomik İşbirliği hususunda bazı önerilerimiz :

 

* Sadece tankın palet fabrikası değil, tüm tank, top, helikopter, uçak, siha, füze, vs savunma sanayi şirketlerimize Katar, Kuveyt, BAE, Suud, Bahreyn, Endonezya, Malezya, Pakistanlı sermayedar şirketler ortak alınmalı ve o finansmanlar sayesinde üretimleri ve satışları, 3-5 katına çıkartılmalı.

 

İhracat yapan tüm özel fabrikalarımıza da güçlü finansör ortaklar, zikrettiğimiz ülkelerden kazanılmalı ve 5 sene içinde ihracatımız 500-700 milyar $ seviyesine yükseltilmeli.

 

*  Üretim ve Milli Gelirimiz 2’ye, 3’e katlanırsa zaten ülkemizde işsiz kalmaz, ayrıca 5-10 milyon göçmen de tarım ve sanayide ve alt yapı (yol, köprü, baraj vs) projelerinde istihdam edilebilir.

 

*  Ekonomik rekabetçi üretilmesi gereken ürünler için fabrika yatırımları, maaşların en düşük olduğu islam ülkelerinde yapılmalıdır. Bu yatırımların finansını Körfez Arab sermayesi, teknoloji ve yönetimini de Türkiye, Pakistan, Mısır, Endonezya, Malezya üstlenmelidir.

 

*  Her islam ülkesi, belli birkaç konuda ihtisaslaşarak üretimde ölçek ekonomisine ulaşmalı ve diğer ülkelere kendi odak sanayilerinin ürünlerini satmalıdır. Elbette islam birliğine üye ülkeler arasında gümrük ve ithalat vergisi sıfır olacaktır. Fabrikatör, Tüccar ve işadamları ile akademik ve resmi kadrolar için vizesiz seyahat serbestliği olacaktır.

 

Türkiye, kilosu 1-2 $’a sattığı ürünlerden çekilerek yani onları Bangladeş, Nijerya, Senegal, Afganistan gibi ülkelerin fabrikalarına transfer ederek, bizim şirketlerimiz, Almanya, İngiltere, İtalya, Kore, Japon şirketleri ile rekabet edecek ürünlere yoğunlaşmalıdır. Yani birim fiyatı  5-10-100 $/kg olan yüksek katma değerli, teknolojik ürünleri üretip ihraç etmeliyiz.

 

*  1980 : 1 $ = 35  TL…..  2002 : 1 $ = 1.688.000 TL

22 senede TL’nin değer kaybı : 48.228 kat

 

2003 : 1$ = 1.750.000 tl (1.75)

2022 : 1$ = 18.60 TL

20 senede TL’nin değer kaybı : 10,6 kat

 

Dolar karşısında TL’nin tek başına değer kaybetmemesi imkansız. ABD dünya ticaretinde %25 paya sahip. Biz Türkiye olarak %1 paya sahibiz…

 

Avrupa Euro diye ortak kıtasal bir para cinsine geçmek sayesinde Dolara karşı güçlü para birimi kazandı.

 

İslam Birliği kurulunca derhal TL terkedilip İslam Dinarı veya İslam Lirasına geçilmeli. 55 islam ülkesi tek bir Merkez Bankasında para basmalı..   Ve aralarındaki ticareti % 11’den %50’lere çıkartmalı…

 

İşte o zaman Dolar ve Euro karşısında gücünü, değerini koruyan bir Paramız olur..

 

 

*  Dolar, Euro, Sterlin karşısında değerini koruma şansı olmayan TL, ve diğer 60 milli paradan derhal vazgeçilmeli ve İslam Birliği’nin ortak Parası olarak “İslam Lirası”  veya  “İslam Dinarı” basılmaya başlanmalıdır. Bu para, körfez arab paraları gibi dolar ve euro ile veya Altın ile baştan sabitlenmeli ve dalgalı kur sistemi çöpe atılmalıdır. 30 senedir değeri değişmeyen Riyal ve Dirhem gibi, “islam Dinarı” da değeri değişmez para olmalıdır..

 

Elbette büyük günah/kebair olan Faiz ilga ve iptal edilmeli, bankalar ve finans kuruluşları ancak fabrikalara ve ticari ve zirai şirketlere ve müteşebbislere ortak olarak para kazanabileceklerini, başka bir alternatiflerinin olmadığını bilmelidirler !

 

*  Bu sistemi uygulamaya geçen ülkelerde hızlı bir kalkınma ve zenginleşme olacağı, enflasyonun yıllık % 2-4 arasında gideceği, işsizlik ve fakirliğin çok azalacağı kesindir. Kalan fakir ve işsizlere de Hükümetlerin ve İslam Birliği Ortak Zekat Fonu’nun zekat dağıtımı çare olur.

 

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir